Okulary jako element wizerunku znanych osobistości

Okulary jako element wizerunku znanych osobistości

Okulary od dawna przestały być jedynie narzędziem korekcji wzroku. Dziś są także ważnym elementem mody i wyrazem osobistego stylu. W świecie celebrytów okulary często stają się symbolem, który pomaga definiować ich wizerunek. Przyjrzyjmy się, jak znane osobistości wykorzystują ten dodatek i jakie modele okularów stały się kultowe dzięki ich noszeniu.

Dla wielu gwiazd okulary to coś więcej niż tylko praktyczny dodatek – to znak rozpoznawczy, który dopełnia ich publiczny obraz. W niektórych przypadkach okulary wręcz definiują to, jak postrzegają ich miliony fanów.

Audrey Hepburn i jej kocie okulary

Audrey Hepburn to aktorka, której urok i elegancja przeszły do historii kina. Jej kultowy wizerunek z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" na trwałe zapisał się w pamięci miłośników mody. To właśnie w tej produkcji Hepburn pojawiła się w charakterystycznych kocich okularach przeciwsłonecznych, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Okulary te były wyjątkowe ze względu na swój kształt oraz zdobienia, takie jak perełki czy złote akcenty.

Steve Jobs - Prostokątne okulary bez oprawek

  • Wizjoner i założyciel Apple, Steve Jobs, również miał swoje charakterystyczne okulary. Jego wybór padł na minimalistyczne, prostokątne szkła bez oprawek, które idealnie komponowały się z jego równie prostym stylem ubioru. Ten model stał się symbolem innowacji i prostoty, które Jobs wprowadzał w swoich produktach.

Buddy Holly - Grube, czarne oprawki

  • Ikona rock and rolla, Buddy Holly, rozsławił grube, czarne oprawki, które stały się symbolem stylu lat 50. i 60. Dzięki niemu okulary te zyskały status kultowych i do dziś są chętnie wybierane przez osoby chcące podkreślić swój indywidualny styl.

Anna Wintour - Oversize’owe okulary przeciwsłoneczne

  • Redaktor naczelna amerykańskiego Vogue'a, Anna Wintour, rzadko pojawia się publicznie bez swoich dużych, ciemnych okularów przeciwsłonecznych. Są one nie tylko elementem ochrony przed światłem reflektorów, ale także narzędziem budowania dystansu i tajemniczości wokół jej osoby.

John Lennon i okrągłe oprawki

Były członek The Beatles, John Lennon, również uczynił okulary swoim symbolem. Jego charakterystyczne okrągłe oprawki stały się ikoną stylu lat 60. i 70. XX wieku. Wybór takich okularów przez Lennona miał swoje korzenie w fascynacji artysty kulturą wschodnią, a także chęci wyrażenia swojej indywidualności. Dzięki niemu okulary te zyskały miano "Lennonów" i do dziś są kojarzone z muzykiem.

Marilyn Monroe i jej klasyczne okulary przeciwsłoneczne

Marilyn Monroe, jedna z największych ikon popkultury, również miała swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne. Aktorka często pojawiała się w prostokątnych oprawkach o klasycznym kształcie, które dodawały jej niepowtarzalnego uroku. Okulary te stały się symbolem elegancji i kobiecości, a także inspiracją dla wielu projektantów.

Elton John i jego ekstrawaganckie oprawki

Sir Elton John to kolejny artysta, który uczynił okulary swoim znakiem rozpoznawczym. Jego styl cechował się ogromną ekstrawagancją, co przejawiało się również w wyborze okularów. Muzyk słynął z noszenia barwnych i oryginalnych oprawek, często zdobionych błyszczącymi detalami czy nietypowymi kształtami. Dzięki temu Elton John stał się synonimem odwagi w kreowaniu własnego wizerunku.

Jackie Kennedy Onassis i jej duża kolekcja okularów

Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Jackie Kennedy Onassis, również miała słabość do okularów. Jej kolekcja liczyła wiele par, które różniły się kształtem i kolorem. Najbardziej charakterystyczne dla jej stylu były jednak okulary o dużych, owalnych szkłach, które dodawały jej elegancji i tajemniczości. Okulary te stały się symbolem luksusu i wyrafinowania.

Andy Warhol i jego czarne oprawki

Słynny artysta pop-art, Andy Warhol, również uczynił okulary swoim znakiem rozpoznawczym. Jego charakterystyczne czarne oprawki o prostokątnym kształcie stały się nieodłącznym elementem jego wizerunku. Warhol nosił je zarówno jako okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, co świadczy o tym, jak ważne były dla niego.

Kurt Cobain i jego białe oprawki

Wokalista zespołu Nirvana, Kurt Cobain, również miał swoje ulubione okulary. Jego charakterystyczne białe oprawki o owalnym kształcie stały się symbolem buntu i niezależności. Cobain często nosił je na scenie czy podczas wywiadów, co sprawiło, że stały się one nieodłącznym elementem jego wizerunku.

Karl Lagerfeld i jego okulary

Karl Lagerfeld, ikoniczny projektant mody i wieloletni dyrektor kreatywny Chanel, Fendi oraz swojej własnej marki, stał się równie rozpoznawalny dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi, jak i dzięki swojemu talentowi projektanta. Jednym z kluczowych elementów jego wyglądu były charakterystyczne, ciemne okulary przeciwsłoneczne, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Styl i znaczenie

Lagerfeld znany był ze swojego zamiłowania do detali i dbałości o wizerunek. Jego okulary przeciwsłoneczne nie tylko dodawały mu tajemniczości, ale także służyły jako praktyczny element jego codziennego życia. Lagerfeld często wspominał, że okulary chronią go przed błyskami fleszy i pozwalają na pewien dystans w kontaktach publicznych. „Są jak ruchoma kurtyna, za którą mogę się schować,” mówił.

Kultowe modele

Lagerfeld wybierał okulary, które podkreślały jego wyrazisty, nowoczesny i elegancki styl. Preferował szerokie oprawki, często o prostokątnym kształcie, które idealnie komponowały się z jego srebrnymi włosami, białą koszulą z wysokim kołnierzem i czarnym garniturem. Jego ulubione modele pochodziły z kolekcji jego własnej marki oraz od takich luksusowych marek jak Chanel i Fendi, które prowadził.

Wpływ na modę

Karl Lagerfeld nie tylko sam nosił wyjątkowe okulary, ale również wprowadzał je do swoich kolekcji, inspirując innych. Jego projekty często uwzględniały nowoczesne, stylowe okulary jako integralną część looku. Pod jego kierownictwem, domy mody Chanel i Fendi stały się synonimami elegancji i nowoczesności, a okulary zaprojektowane przez Lagerfelda były chętnie noszone przez fashionistów na całym świecie.

Dziedzictwo

Po śmierci Lagerfelda w 2019 roku jego ciemne okulary stały się symbolem, upamiętniającym jego unikalny styl i wpływ na świat mody. W wielu hołdach i wspomnieniach, które pojawiły się po jego odejściu, okulary były często wspominane jako nieodłączna część jego wizerunku – element, który pomagał mu zachować tajemniczość i styl, który stał się inspiracją dla wielu.

Karl Lagerfeld i jego ciemne okulary przeciwsłoneczne to doskonały przykład na to, jak ważnym elementem stylu mogą być okulary. Stały się one nieodłączną częścią jego wizerunku, dodając mu charakteru i podkreślając jego indywidualność. Jego wybór okularów i sposób ich noszenia stały się ikoną, która na zawsze pozostanie w pamięci miłośników mody na całym świecie.

Kultowe modele okularów noszone przez celebrytów

Niektóre modele okularów stały się tak popularne dzięki swoim sławnym właścicielom, że ich nazwy są powszechnie kojarzone z konkretnymi osobami. Oto kilka takich przypadków:

  • Ray-Ban Aviator - Noszone przez Toma Cruise'a w filmie "Top Gun", stały się synonimem stylu militarnego i nieodłącznym elementem mody lat 80.

  • Ray-Ban Wayfarer - Te klasyczne okulary przeciwsłoneczne były ulubionym modelem takich gwiazd jak James Dean, Bob Dylan i wielu innych ikon kultury.

  • Persol 714 - Steve McQueen w filmie "Thomas Crown Affair" sprawił, że składane okulary Persol 714 stały się symbolem męskiej elegancji i klasyki.

Podsumowanie

Okulary to nie tylko narzędzie poprawiające wzrok, ale także ważny element stylu i wyraz osobistej estetyki. W świecie celebrytów często stają się one ikoną, definiującą ich publiczny wizerunek. Od minimalistycznych oprawek Steve’a Jobsa po ekstrawaganckie okulary Eltona Johna, każdy z tych modeli ma swoją historię i niesie ze sobą unikalne przesłanie. To dowód na to, jak duże znaczenie mogą mieć nawet tak pozornie niewielkie elementy jak okulary w kreowaniu wizerunku.

Kategorie artykułów